POLAK ,,RYTÍŘ,,STŘEDNÍHO NORSKA 4/5

Share Button

LOV NA HLOUBKÁCH A HRANÁCH

Polaci kromě mělčin a chaluhových polí mají v oblibě také podmořské hory, různé hrany a zlomy. Na těchto místech máte možnost lovit podstatně větší ryby jak na mělčinách. Velcí Polaci jsou spíš samotáři, popřípadě loví v malých skupinách. Proto na hloubkách těchto záběrů od Polaků nebude spousta, ale když se pověsí, tak bude stát za to. Lovu Polaků na Hloubkách musíte přispůsobit náčiní i techniku lovu. Dá se říct, že takový lov patří k nejnáročnějším.

Norsko 2014 jún 031

Většinou každá lokalita má svoje místa a podmořské hory, kde se Polaci zdržují. Jsou všeobecně známé a je dobré, když někam jedete poprvé se na takové místa zeptat. Při samotném lovu musíte mít pročtený drift. Takovéto hory jsou většinou na otevřeném moři a je docela těžké se při driftech trefovat po hraně. Důležité je najet dostatečně daleko před horu a spustit pilkře nebo gumy pokud možno co nejhlouběji a pak se nechat unášet po hraně hory. Nejideálnější je hora 20-30m vrchol pod hladinou s propadem do 100m. Hmotnost pilkříku doporučují v rozsahu 60-200g. Lehčí pilkříky mají dlouhý propad, ale daleko lépe pracují a Polaci na ně super reagují. Právě tímto způsobem máte možnost ulovit rekordního Polaka.

Norsko 2014 jún 062

Souboj s takovou rybou je neskutečný zážitek. Tento způsob je hodně náročný na projíždění lodi. Většinou platí, jeden drift, jeden nához, jedna ryba. Samozřejmě i spotřeba benzínu je nezanedbatelná. Co se týka náčiní, jednoznačně doporučuji použít pruty speciálně určené k tomuto způsobu lovu. Jedná se o tzv. Speed jiging, i když samotné vedení nástrahy je jiné, jak u speedjigingu. Gramáž prutů doporučuji 60-200g. S tvrdými pruty byste ztráceli citlivý kontakt s nástrahou. Navijáky se osvědčily Slamery od Pennu, tak volba je jednoduchá. Jednoznačně doporučuji používat šňůru. Já mám v oblibě 0,16-0,18mm. Při takovémto driftování musíte počítat  se spodními proudy, které  budou vytvářet tzv. buben.Chvíli vám potrvá najít si ten správný cit pro kontakt s nástrahou a  na začátcích budete mít problém s padáním ryb. Když to zvládnete, určitě se vám v lodi objeví kapitální Polak.

Norsko 2014 jún 043

Jinak doporučuji mít sehranou posádku v člunu. Ne každému tento způsob lovu vyhovuje. Musíte počítat i s tím, že v oblasti podmořských hor jsou vlny podstatně vyšší a dovede to hezky zahoupat, takže postafen nebo kinedril by měl být ve výbavě. Důležitou součástí je kvalitní sonar s tzv. vlčí stopou. Usnadní vám to vždy návrat na výchozí pozici a hlavně budete vidět směr driftu, který se průběžně mění a na moři si ho neuvědomujete. V podstatě bez sonaru a GPS se tento způsob lovu Polaků dá jen těžko uplatnit. Mezi námi jsou specialisté, kteří se věnují právě tomuto způsobu lovu Polaků. K tomu si přizpůsobují nástrahy a různé vychytávky.

Norsko 2014 jún 074

Co doporučuji, tak zkontrolovat, popřípadě vyměnit háčky na komerčních nástrahách. Vyhnutých nebo zlomených háčků jsem už taky viděl dost. V lokalitě, do které jezdím /FROYAFJORD/ je několik podmořských hor, které jsou dobře vidět i na mapách. Mám tam odzkoušeno, že Polaci se nejlíp loví na hranách za přílivu a silnějšího driftu. Naopak jak moře zastane, tak záběrů je podstatně méně. Pravděpodobně je to změnou pohybu pilkříka a i změnou chování Polaků. Doporučuji mít napsané přílivové a odlivové časy a podle toho se řídit. Ušetříte tak spousta času. Také pozor na vítr. Po hladině vás vítr může unášet jedním směrem a spodní proud je opačný, tehdy je fakt problém dostat nástrahy do správné hloubky. Doporučuji se pak stáhnout raději na mělčiny, kde to bude daleko lepší….

Za Aquantic team Pavel „JIGIN“ Výboh