POLAK ,,RYTÍŘ,, STŘEDNÍHO NORSKA 3/5

Share Button

Lov polaků v mělčinách
Mnozí mi dáte za pravdu, že lov Polaků na mělčinách patří k jednomu z nejhezčích zážitků rybaření v Norsku. Sledovat, jak vám Polak zaútočí na nástrahu v akvárku pod člunem a ještě k tomu pořádný „macek“,tak věřím,že si na to vzpomenete i u vánočního stromečku…Ne vždy je to tak snadné, jak to na první pohled vypadá…Nejhorší je, když vidíte Polaka, jak si jenom tak proplouvá, občas koukne na vámi nabízené nástrahy…a nic…jenom tak zkoukne, něco si pomyslí a pluje dál…to jsou adrenalinové situace,kde se nejvíc probouzí lovecká vášeň. Někdy to člověka přivádí do zoufalství…Stává se to hlavně za těžkých podmínek. Za těžké podmínky jednoznačně považuji ostré sluníčko a bezvětří. Všeobecně to platí pro většinu ryb, že v těchto podmínkách se těžko loví. Za to máte neskutečnou možnost nahlédnout z člunu do akvárka pod vámi a odsledovat, jak pracují nástrahy a jak reagují ryby. Za ty léta razím teorii, že každá zátoka má svého Polaka. Lov Polaků na mělčinách má několik výhod….je to hlavně o klidném proplouvání od skály ke skále a prochytávání každé zátočky.

Norsko 2014 jún 019

Je to hodně efektivní způsob, máte nízkou spotřebu benzínu, netrpíte mořskou nemocí a všeobecně víc vnímáte okolí kolem sebe, také prožitek z rybaření je daleko silnější. Jediné nebezpečí, které vám hrozí, je najetí s člunem na mělčinu nebo skálu…očesaných vrtulí jsem už viděl spousty, ale to co vás na mělčinách čeká, stojí za to riziko. Další výhodou je, že se dá chytat i když fouká. Zašít se za ostrůvky a skály není problém. Samotný lov, aby byl úspěšným, má také své specifika. Nám se osvědčilo vždy bez nějakého spěchu, kopírovat pobřeží ve vzdáleností cca 20m a u zátoček vypínat motor. Nesporná výhoda je moment překvapení. Jak se to dá, je dobré, aby všichni na lodi najednou nahodili. Většina Polaků se chytne na první nához…málokdy se stane, že z jednoho místa chytnete víc jak 3-4 Polaky. Pak je potřeba se posunout o kus dál…samozřejmě všichni musí koukat kolem sebe a hlídat skály pod vodou. Top místa jsou také průplavy mezi skálami. Těm je potřeba obzvláště věnovat pozornost. Za zmínku stojí i výběžky ostrůvků s propadem do hloubek. Na těchto místech se většinou zdržují větší Polaci. Samotná technika se neliší od klasické přívlače. Dobré je mít odzkoušené, jak dlouho nástrahy propadávají. Většinou, když se pouští až na dno a nevezme to při propadu polak, neujde pozornosti obecňačkám. I mně se stává, že hlavně noví členové posádek odchytávají daleko víc obecňaček jak Polaků. Je to dané právě technikou lovu. Také proto mají nováčci daleko více vázek…Polaci mají v oblibě hlavně chaluhová pole. Nemají rádi takové ty zátoky s dlouhou trávou, špatně se v tom vláčí. Jak jsem už psal, na mělčinách používám vlasec 0,22-0,25mm. Na Polaky to bohatě stačí a hlavně daleko důvěrněji vám budou dobírat nástrahy. Mám v oblibě vlasce bílé transparentní…musíte vědět, kde jsou daného vlasce hranice. Za ty léta mám odzkoušený Raptor od Esoxu. Vím, co od něho můžu čekat a zatím mně vždy podržel. Netvrdím samozřejmě, že nejsou lepší vlasce…ale tento mi sedí. Nepoužívám karabinky s obratlíky, ale vážu nástrahy přímo na vlasec. Jelikož používám všeobecně menší nástrahy, tak to považuji za rušivý prvek. Jinak proti nim nic nemám, některé nástrahy se bez nich neobejdou, pilkříky, plandavky, apod. Chování Polaka po záběru jsem už popsal, dělá prudké několikametrové úniky směrem do hloubek. Zvláště na chaluhových polích končí dost často v chaluhách. Tehdy pomůže jenom otevřít naviják a čekat, tak 4 z 10 Polaků se povede dostat ven… Nejvíce Polaků se ztrácí i tak, když je dotažená brzda. Stává se to hlavně po vázkách, když se trhají nástrahy. Povětšinou se Polaky chytají na krátkou vzdálenost, proto aby nedocházelo k vyříznutím nebo utrhnutím ryb, je potřeba mít sladěnou celou sestavu prut, naviják i vlasec.

P1040069

Právě pro vlastnost dělat prudké výpady, doporučuji pruty s měkčí akcí B až C, hlavně když používáte šňůry… Vlasec se vám i při prudkém výpadu víc odpruží a nedochází tolik ke ztrátám ryb. Kdo nedá na šňůry dopustit, doporučuji od 0,08 do 0,12mm a použít návazec. Pruty používám na mělčiny dva: jemnější 2,70 6- 25gr a 2,40 15-45gr.. Když jsou extrémní podmínky, musíte všechno zjemnit, zmenšit nástrahy a minimálně použít návazce s fluocarbonu. Používám 0,22-0,24mm cca 2m. S nástrahami se někdy dostávám až k neskutečným 6-8gr….Záběrů je daleko víc a hlavně to rybáře nutí uvažovat a zkoušet…Co se týká samotných nástrah, mají jedno společné…rybář jim musí věřit. Pro ostřílené rybáře je volba jasná, ale pro nováčka, sto lidí sto názorů…Já mám taky pár nástrah, s kterými dovedu zachytat jen já a druhým to nefunguje…jednou se nám stalo, že kolega ze zoufalství pověsil pro mě nepochopitelnou příšeru. Ulovil na ni hned tři Polaky a následně ji utrhl. Už pět let tvrdí, že to byla jeho nejlepší nástraha na Polaky i když jsem ho více Polaků na tu příšeru chytit už neviděl…O nástrahách speciálně napíšu v poslední části…I letos budu zkoušet tandemové vedení streamer-guma. Jeví se mi to jako nejúspěšnější systém na záběry…Honící se dvě rybičky, velká – malá, vyprovokuje k záběru i toho nejvyčůranějšího Polaka. Problém nastává, když se pověsí dva Polaci. Většinou dojde k roztržení návazce a k ztrátě minimálně jedné ryby. Je to hlavně kvůli výpadům, které podnikají. Ten prudký náraz mi zatím nevydržel žádný uzel nebo systém, prostě musím zkoušet dál. Když dám hrubší návazec, tak záběrů je podstatně méně.

P1040073

Velmi dobré zkušenosti mám s chytáním Polaků v noci, hlavně ty větší najíždějí na mělčiny nebo hrany a intenzívně loví…lov v noci z člunu je problematický, neboť nemáte vizuální kontakt s tím, co je pod vodou. Proto ho doporučuji vyzkoušet spíš ze břehu. Budete překvapeni, jak jsou Polaci aktivní a hlavně akceptují i docela velké nástrahy a hrubší návazce. Pro lov ze břehu budete potřebovat delší prut kolem 3-3.60m pro citlivější kontakt. Letos jsem chtěl navštívit komunitu rybářů, kteří se věnují celoročně tomuto způsobu lovu a něco se od nich naučit. Loví v Trondhaimfjordě na nejlepších Polakových lovištích ze břehu…Velkou výhodou jsou lokality s dlouhými moly. Taková místa Polaci mají v oblibě a můžete se jim věnovat celý pobyt v Norsku. Polaci kolem mol jsou hodně opatrní. Většinou jsou docela stanovištní a neznám rybáře, který by se jim nepokoušel hodit nějakou tu příšerku…Molům jsem se intenzívně věnoval v roce 2010. Trvalo mi několik dní, když jsem přišel na systém jak je chytat…pod moly byli Polaci kolem 80-90cm, ale přimět je k záběrům bylo nemožné. Až jednou jsem seděl na balkoně a jen tak koukal na hejna rybiček pod lampami. Co chvíle je atakovali Polaci. Neváhal jsem ani sekundu a vyrazil na molo. To co sem viděl, mám ještě pořád před očima. Polaci bušili do rybyček v tak prudkých útocích, že to vypadalo jak útok tuňáků.V tu noc jsem poprvé dostal velkého Polaka z mola a nebyl jediný…Fungovala klasická vertikální vláčka.Z vycházejícím sluníčkem všechno ztichlo a Polaci si dál bez zájmu plavali pod moly.Tento pobyt byl pro mě asi nejnáročnější co jsem v Norsku zažil.Přes den na moři a v noci na molu…odchytával jsem neskutečných 20 hodin denně, ale stálo to zato. Úspěšný lov z mola neunikl pozornosti dalších rybářů a právě tehdy vznikaly přátelství, které trvají dodnes.
Za Aquantic team Pavel „JIGIN“ Výboh

345