Polak „Rytíř“ středního Norska 1

Share Button

POLAK ,,RYTÍŘ,, STŘEDNÍHO NORSKA

1/5

Mám to pořád před očima, když jsem poprvé spatřil pod molem v Norsku zelené torpédo honící rybičky.Neměl jsem ani potuchy o jakou rybu se jedná, ale rozhodně jsem ji chtěl ulovit…jak jsem záhy zjistil, nebude to tak snadné.Pořád pamatuji na ty rozklepané ruce, když přišel razantní záběr snad na stou gumu, kterou jsem mu nabízel.Ulovením prvního Polaka odstartovalo mou neskutečnou touhu po lovu této fantastické ryby.Tehdy jsem ucítil, že je to ryba, za kterou se chci do Norska vracet a věnovat se jejímu lovu. V sérii článků se Vám pokusím popsat zkušenosti a poznatky, jak ulovit toho svého Polaka…  Treska polak je jednou z prvních ryb, s kterou se rybář při rybolovu v Norsku potká. Polak intenzivně proplouvá mělčiny kolem břehů a s velkou pravděpodobností je to první ryba, kterou rybáři uvidí při pohledu do vody. Polak patří ke komerčně nejlovenějším rybám.

Norsko3259Treska Polak zdatný bojovník na mělčinách

Polak by se dal přirovnat svým životem a chováním k našim bolenům. Neúnavný dravec, intenzivně lovící rybičky, ho předurčuje k modernímu sportovnímu lovu na moři. Polak vytváří hlavně v ranních stádiích mnohačetná hejna. Ve vyšším věku tvoří spíš skupiny intenzivně lovící v mělkých vodách. Pro sportovní rybáře je právě tato skupina ryb zajímavá. Nejlepší loviště v Evropě pro sportovní rybáře se vyskytují právě kolem nesčetných ostrůvku a mělčin středního Norska. Chaluhové mělčiny vytváří ideální podmínky k rozmnožování a životu těchto ryb. Stavba těla Polaka je ideální pro lov rybiček, která tvoří hlavní potravní složku. Velké oči Polaka dokážou zaregistrovat i poměrně malou kořist na větší vzdálenost a ve špatných světelných podmínkách. Tato přednost je ideální pro využití různých vláčecích nástrah při sportovním rybolovu. Nejzajímavější období pro lov Polaků je konec května až do pozdního podzimu. Po výtěru intenzívně prolovuje mělčiny a doplňuje ztracenou energii.

P1040023

Polaci se rádi zdržují v blízkosti mola

Je zajímavé, že část Polaků se stěhuje do hlubin moře a není raritou ho ulovit i ve více jak v 100 metrech. Polak žijící v hloubkách se specializuje na lov hlubokomořských rybiček a krevet, to mu dává trochu jiné proporce těla, jak Polakům lovících na mělčinách. Polak z hloubek má tělo podstatně vyšší, výrazné oči a stříbrná barva někdy vytváří pocit, že se jedná o úplně jiný druh ryb. Polak, tak jak treska skvrnitá, vytváří mnoho barevných variant, podle prostředí ve kterém se právě vyskytuje. Polak je veliký bojovník a jeho lov patří k nejadrenalinovějším lovům v Norsku. Lov by se dal hrnout na tři základní metody, a to: LOV NA PODMOŘSKÝCH HORÁCH A HRANÁCH, LOV V PŘÍBOJI

A LOV NA MĚLČINÁCH …

Pro všechny metody lovu platí určité specifikace v používání nástrah, prutů a jiného vybavení. Proto, kdo se chce intenzivněji věnovat lovu Polaků, se nezaobejde bez několika prutů a většího množství nástrah. Hlavně nástrah je při lovu Polaků docela velká spotřeba, jelikož se povětšině loví na mělčinách a v chaluhách, kde o vázky není nouze. Samozřejmě, znalost prostředí a lokalit,driftu, odlivu a přílivu, práce se sonarem a počasí předurčují úspěšnost lovu. Nejčastější chybou, se kterou se potkávám, je předimenzování nářadí. Je to jak lovit pstruhy nářadím na kapry…chytnout s tím rybu jde, ale zážitek nulový.

P1040074

s metrovkou je už hezký souboj…

Obvykle se Polaci loví ve velikostech kolem 70-80cm a hmotnosti 3,5kg. Ulovení Polaka nad metr je už složitější a chce to perfektní znalost prostředí a míst, kde takhle velcí Polaci loví potravu. Zato souboj s metrovým Polakem je zážitek, který jen tak lehce z paměti nezmizí. Polak je zdatný soupeř a jeho prudké výpady jsou pověstné. Dokážou nepřipraveného rybáře hodně překvapit a samozřejmě utržený Polak je ten ,,největší,,. Kolikrát se i mně stalo, že jsem přišel o rybu, která podle předpokladů mohla mít metr a o pár minut se povedl chytnout Polak sotva 70 cm s mojí utrženou nástrahou v tlamě. Nejvíce Polaků se ztrácí po vázkách, kdy se trhají uváznuté nástrahy. Povětšinou se dotáhne brzda a pak se zapomene samozřejmě povolit, pak prudký záběr a výpad vede k utržení ryba Stává se to i mně…to si pak nadávám do blbců… hlavně všechny poučuji, že nemají na to zapomínat.

P1040062

nejdůležitější je dokonalá příprava…

Polaci mají svoje hodiny, kdy intenzivně loví…silné hodiny jsou ráno za svítání a pak v podvečer…samozřejmě, že se dají lovit i během celého dne,ale zde se projevuje jeho pověstná opatrnost, přesně jak u bolena. Tehdy musíte přepnout na vyšší „level“, a změnit celou taktiku lovu.

Pokračování příště…..

Za Aquantic team Pavel Výboh